subject
Business, 08.11.2019 00:31 cassiuspricerules

The cost of the pizzas you ordered for lunch was $45.45. nine people ate pizza. how much will each person owe for lunch? a. $5.05 b. $5.09 c. $5.45 d. $5.15

ansver
Answers: 1

Another question on Business

question
Business, 21.06.2019 17:10
Diggity dank corporation uses an activity-based costing system with two activity cost pools. diggity dank uses direct labor hours as the measure of activity in the first activity cost pool and the number of orders in the second activity cost pool. the following information relates to these two activity cost pools for last year: what was diggity dank's under- or overapplied overhead for last year? a. $17,000 overapplied b. $20,000 underapplied c. $27,000 underapplied d. $73,000 overapplied
Answers: 1
question
Business, 22.06.2019 14:00
The following costs were incurred in may: direct materials $ 44,800 direct labor $ 29,000 manufacturing overhead $ 29,300 selling expenses $ 26,800 administrative expenses $ 37,100 conversion costs during the month totaled:
Answers: 2
question
Business, 22.06.2019 19:00
The market demand curve for a popular teen magazine is given by q = 80 - 10p where p is the magazine price in dollars per issue and q is the weekly magazine circulation in units of 10,000. if the circulation is 400,000 per week at the current price, what is the consumer surplus for a teen reader with maximum willingness to pay of $3 per issue?
Answers: 1
question
Business, 22.06.2019 20:00
The master manufacturing company has just announced a tender offer for its own common stock. master is offering to buy up to 100% of the company's stock at $20 per share contingent on at least 64% of the outstanding shares being tendered. after the announcement of the offer, the stock closed on the nyse up 2.50 at $18.75. a customer has 100 shares of master stock in his cash account. the customer tells you that he wishes to "cash out" his position. you should recommend that the customer:
Answers: 2
You know the right answer?
The cost of the pizzas you ordered for lunch was $45.45. nine people ate pizza. how much will each p...
Questions
Questions on the website: 13321404