subject
Mathematics, 30.09.2019 06:10 vlactawhalm29

Jell e. bean charges $32 for five pounds of dessert, but not many people buy that much frozen yogurt. she needs you to her figure out how much to charge her customers. she has customers that are young children who buy only a small amount of yogurt as well as large groups that come in and pay for everyone’s yogurt together. is it reasonable to assume that the weight of the yogurt is proportional to its cost? how can you tell? assuming it is proportional, make a table that lists the price for at least ten different weights of yogurt. be sure to include at least three weights that are not whole numbers. what is the unit rate of the yogurt? (stores often call this the unit price.) use the unit rate to write an equation that jell e. bean can use to calculate the amount any customer will pay. if jell e. bean decided to start charging $0.50 for each cup before her customers started filling it with yogurt and toppings, could you use the same equation to find the new prices? why or why not?

ansver
Answers: 1

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 18:00
What percent of the circle below is shaded?
Answers: 1
question
Mathematics, 21.06.2019 19:30
∆red ≅ ∆ by rule will give brainiest if possible
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 21:00
Abakery recorded the number of muffins and bagels it sold for a seven day period. for the data presented, what does the value of 51 summarize? a) mean of bagels b) mean of muffins c) range of bagels d) range of muffins sample # 1 2 3 4 5 6 7 muffins 61 20 32 58 62 61 56 bagels 34 45 43 42 46 72 75
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 23:30
Solve for x and select the correct answer
Answers: 1
You know the right answer?
Jell e. bean charges $32 for five pounds of dessert, but not many people buy that much frozen yogurt...
Questions
question
Mathematics, 01.12.2020 01:30
Questions on the website: 14528424