subject
Mathematics, 08.11.2019 09:31 trenrain

Farm supply's rural mailboxes has fixed costs of $192,827.00. the selling price of a mailbox is $39.99. the average variable cost of producing a mailbox is $25.43. what is the break-even point in units?

ansver
Answers: 3

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 13:50
Astudent received the following grades last semester. find the student's semester grade point average. an a is algebra (3 credits), a b in history ( 3 credits), a in sociology ( 3 credits) a d in english ( 3credits) and a c in seminar ( 2credits). an a is worth 4 points, a b is worth 3 points a c is worth 2 points and a d is worth 1 point.
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 14:00
At the many chips cookie company they are serious about the number of chocolate chips in their cookies they claim that each cookie hasn't c chips. if their claim is true there will be 200 chips in 10 cookies
Answers: 2
question
Mathematics, 21.06.2019 15:30
The local farm is advertising a special on fresh picked peaches. the farm charges $4.25 to pick your own peck of peaches and $3.50 for each additional peck you pick. write an equation for the total cost of peaches in terms of the number of pecks. deine your variables. how much does it cost to pick 3 pecks of peaches?
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 19:00
Find the y-intercept and x-intercept for the equation 5x-3y=60 what is the y-intercept
Answers: 1
You know the right answer?
Farm supply's rural mailboxes has fixed costs of $192,827.00. the selling price of a mailbox is $39....
Questions
question
Chemistry, 30.10.2020 04:30
Questions on the website: 13596238