subject
Mathematics, 07.04.2021 16:10 nannagarvey9945

Jessica is buying several bunches of bananas to make dessert for a fundraiser. She can buy 10 pounds of bananas for $14.90 or 8 pounds of bananas for $12.08 which is the better buy? Explain?

ansver
Answers: 3

Another question on Mathematics

question
Mathematics, 21.06.2019 16:00
Determine the mean and variance of the random variable with the following probability mass function. f(x)=( 729divided by 91) (1 divided by 9) superscript x baseline comma x equals 1,2,3 round your answers to three decimal places (e.g. 98.765).
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 18:40
Ben has a cellphone plan that provides 200 free minutes each month for a flat rate of $39. for any minutes over 200, ben is charged $0.35 per minute. which piecewise function accurately represents charges based on ben’s cellphone plan
Answers: 3
question
Mathematics, 21.06.2019 20:40
Which function has an inverse function? a.f(x)= |x+3|/5 b. f(x)= x^5-3 c. f(x)= x^4/7+27 d. f(x)= 1/x²
Answers: 1
question
Mathematics, 22.06.2019 02:00
Zack and tia played chess for 50 min they put the chessboard away at 11: 20 when did they start
Answers: 1
You know the right answer?
Jessica is buying several bunches of bananas to make dessert for a fundraiser. She can buy 10 pounds...
Questions